Used 2014 Dutchmen RV Voltage V-Series V3305
MUST GO!!!
This V-Series Voltage fifth wheel toy hauler by Dutchmen RV features a 12' garage and a spacious living area with room for a few extra friends!
The 8' spring assist ramp door will make loading and unloading easy into the 12' cargo garage space where you will find tie downs to secure your things as you travel, along with a great space that becomes living area once you reach your destination and the cargo is removed. There is a 40" x 88" twin loft bed, and you can add an optional Happi-Jack bunk system and/or optional lounge chair.
Two separate doors from the garage lead into the main living area on either side of a pantry with peninsula which includes a double sink and plenty of storage.
Along the road side wall find a slide out reclining sofa lounge with a stowable table. A nice entertainment center with storage cabinets and a fireplace below are featured on the exterior bath wall and can be easily viewed from the lounge seating in the room.
The kitchen offers a three burner range with microwave oven, a refrigerator, and pantry.
There are steps that lead up to the front bedroom and bathroom separately. The bathroom features a neo-angled shower, toilet, and sink with overhead cabinet. A sliding door leads directly into the front master suite from inside the bathroom.
You can also enter the front bedroom from the steps near the slide out sofa. The bedroom provides a private relaxing space to unwind from a fun filled day. There is a comfy queen bed with hinged top, nightstands on both sides for storage, plus his and her wardrobes that slide out for added interior space, and so much more.
On the outside find a gasoline pump station off the cargo area that will keep the fun going all weekend long, and a generous pass-through compartment for plenty of outdoor camping gear and more. There is an optional outside entertainment center that is located under the 18' awning that covers the main entry door to provide an outdoor living space, and so much more!
We are sitting here at the Grand Tetons so extremely grateful to you for repairing the toilet leak in our Carriage Cameo. The timely manor in which you took care of our problem was extraordinary and we extremely grateful for such speedy service. We found the whole staff friendly and hard working. You made our day! - Bob
Stock# 4225B
Interior Color: Graphite, Java, Teak
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Interior Color | Graphite, Java, Teak |
| Hitch Weight | 2767 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 12576 lbs |
| Cargo Capacity | 3924 lbs |
| Fresh Water Capacity | 96 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 5500 |
| Fuel Capacity | 50 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 230 watts |
| VIN | 47CFVTU29EC664178 |
Loading
RVing is about feeling boundless excitement as you reach your next destination. Whether you’re boondocking off-the-grid or hooked up at a campsite, each new day unfolds and limitless adventure awaits. Rving is about immersing yourself in laughter and storytelling with family and friends around the campfire. Making memories you won’t soon forget. This is Dutchmen. This is the soul of RVing.
Everything we put into our RV units is designed not only to help you hit the road in comfort and style, but to also help you make memories with family, friends, and fellow travelers along the way. We don’t just build and sell RVs—we are RVers, founded by RVers, for RVers. That’s why we have the industry’s best RV warranty, 100% pre-delivery inspection, and are the leader in parts and service.
From our ultra-light travel trailers to toy haulers, our small campers to luxury fifth wheels, we offer a variety of RV options. Whether your idea of the perfect getaway is dispersed camping or a luxury RV resort, each of our RVs is designed to help ensure every trip you take is memorable. Your RV is waiting for you, let us help you find it.
No matter which Dutchmen RV you choose or where you park it, at Dutchmen, you’re family. We build every one of our RVs with you in mind. We’re right there beside you in spirit every mile of the way. And when you see another Dutchmen on the road or at the campsite, you’ll know your fellow travelers share the soul of RVing with you.
Gateway RV Nevada is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @775-738-8071 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

