New 2026 Keystone RV Hideout 230BH
2026 CALL FOR BEST PRICE!!
Keystone Hideout travel trailer 230BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Semi-Private Bedroom
- Air Fryer Microwave
- Exterior Storage
The whole gang will love camping in this travel trailer with double-size bunks! You'll enjoy your own Olympic RV queen bed up front in the semi-private bedroom, along with dual wardrobes to keep your things tidy. Once the chef of your group has made dinner on the three-burner cooktop, you can dine at the booth dinette or take your plate outdoors to sit under the 16' power awning with LED lights. There is also a sofa with an end table inside that will provide additional seating and sleeping space. And don't overlook the rear corner full bath adjacent to the bunks for easy nighttime use!
With any Hideout travel trailer by Keystone, you will find functional features and comfort at every turn! Each one is built with Tru-fit™ slide construction and a walkable roof for added durability. There is One piece enclosed underbelly, along with an outside shower, heavy-duty stabilizer jacks, and Furrion® backup camera prep. You'll love the pressed countertops inside, plus, LED lighting, blackout night shades, and many more comforts. Additional features include a tankless water heater, a black tank flush, a power tongue jack, and an XL entry assist handle to name just a few!
We have always received excellent fair service from Gateway RV and we love the vinyl lining they applied to the top of our tent trailer. Thanks Gateway RV - Teresa
Stock# 6706
Interior Color: Stonebriar
| Sleeps | 9 |
| Length | 27 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Stonebriar |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 4776 lbs |
| Cargo Capacity | 1724 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Olympic RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTH1K29TG242689 |
Loading
When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™
Gateway RV Nevada is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @775-738-8071 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

